A Köznevelési Törvény előírásának megfelelően a középiskolás diákoknak teljesíteniük kell összesen 50 óra közösségi szolgálatot, e nélkül nem kezdhetik meg az érettségi vizsgát. A köznevelési törvény definíciója szerint a „közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása”. [4. § (13)] Ez a közösségi szolgálat nem azonos a nyári szakmai gyakorlattal!! Az 50 órát három tanév alatt, 11. évfolyam végére javasolt összegyűjteniük a tanulóknak.


A közösségi szolgálat célja a személyiség fejlesztése, a szociális érzékenység kibontakoztatása, a segítségnyújtás. Jó lehetőség arra, hogy a tanulók olyan munkahelyeket, tevékenységeket ismerjenek meg, amelyek a későbbi életpályájuk alakulása szempontjából is fontosak lehetnek. Az iskola minden tanévben újabb és újabb fogadó szervezeteket keres meg, és az általuk kínált tevékenységekről informálja a tanulókat. Fogadóintézményt és programot azonban a tanulók vagy szüleik is ajánlhatnak.


A közösségi szolgálat az alábbi területeken valósítható meg:

- szociális (pl.: idős emberek segítése szociális intézmény keretei között)

- egészségügyi (pl.: kórtermekben látogatás, lelki támasz nyújtása betegeknek, beszélgetés, bohócdoktor, ápolók és orvosok melletti segítő feladatok)

- oktatási (pl.: korrepetálás alsóbb évfolyamon, időseknek nyelvi vagy számítógépes ismeretek oktatása)

- kulturális és közösségi (pl.: múzeumokban, közgyűjteményeknél, művelődési házaknál kulturális programok megszervezésében és lebonyolításában való közreműködés, kiállításokon/koncerteken segítői feladatok, iskolai rendezvények megvalósításának segítése, kirándulással egybekötött munkálatok: túra útvonalak jelzése, szemétszedés, pontőrködés teljesítménytúrákon)

- környezet- és természetvédelmi (pl.: fa- és növényültetés, kertgondozás, parkrendezés, állatmenhelyeken segítői feladatok, szaktudást nem igénylő karbantartási feladatok)

- polgári- és katasztrófavédelmi (pl.: tűzoltóság és katasztrófavédelem munkájának segítése)

- közös sport- és szabadidős tevékenységek óvodáskorúakkal, idősekkel, valamint sajátos nevelési igényű gyermekekkel (óvodákban, idősotthonokban, más állami iskoláknál)

- bűnmegelőzési terület (pl.: rendőrség, vízirendészet munkájában való részvétel, előzetes felkészítést követően)


A törvényi előírásnak megfelelően:

- Életkortól függetlenül naponta 1-3 óra közösségi szolgálatot lehet végezni (1 óra = 60 perc). Tanítási szünetekben, vagy hétvégén 1-5 óra közösségi szolgálat is végezhető. - A közösségi szolgálat végezhető tanítás után hétköznapokon, hétvégéken vagy tanítási szünetben is, de tanítási időben nem. Iskolai óráról távozni közösségi szolgálati tevékenység miatt nem lehet.

- A közösségi szolgálatot kizárólag állami intézményeknél (pl.: óvodák, iskolák, művelődési otthonok, kórházak), vagy közhasznú egyesületeknél, alapítványoknál, nonprofit cégeknél lehet végezni. A tevékenység megkezdése előtt az iskolának és a fogadóintézménynek együttműködési megállapodást (szerződést kell kötnie), melyben az iskolai koordinátor tud segíteni.


Az iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) megkezdésének lépései:


1. A tevékenység megkezdése előtt - általában a tanév elején - a diákok jelentkezési lapot kell, hogy kitöltsenek, melyet szülő/gondviselő is aláír. Ezt az osztályfőnöküknek kell leadni.

2. A jelentkezési lap leadása után a tanulók közösségi szolgálati naplót kapnak a koordinátortól, melyet minden feladatvégzésre magukkal kell vinniük. A fogadóintézmény ebben a naplóban igazolja az elvégzett feladatot, a teljesített óraszámokat. (A naplókat minden tanévben érvényesíttetni kell újabb jelentkezési lap kitöltésével.)

3. Az IKSZ-naplókat kérésre az osztályfőnököknek oda kell adni összesítés és rögzítés céljából.

4. A kiválasztott fogadóintézménnyel a tevékenység megkezdése előtt együttműködési megállapodást kell kötni, melyben rögzítik, hogy a tanuló mit és mikor fog tevékenykedni. (két példányban kinyomtatni a sablonszerződést, kitöltetni a fogadóhelyen, majd behozni iskolánkba a koordinátornak.)

5. A szerződéskötést követően megkezdhető a közösségi szolgálat. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy utólagos szerződéskötésre nincs mód, az együttműködési megállapodást minden esetben a tevékenység megkezdése előtt szükséges megkötni!


Egyéb információk:


- Az 50 órából néhányat lehetőség van teljesíteni az iskolán belül, a tanárok által szervezett közösségi programokon vagy egyéb iskolai rendezvényeken (pl.: részvétel a hétvégi iskolabörzéken, beiskolázási projektek segítése, iskoladíszítés, szalagavatón ruhatár és jegyszedés, palackzsugorítás stb.)

- Törvényi háttér és további információk:

12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról (107.§)

- Közösségi szolgálat koordinátorának elérhetősége:

Keresztessy Csaba 061/340-8346 keresztessy.csaba@mhajozasi.hu



Letöltések


Jelentkezési lap


Jelentkezési lap


Együttműködési megállapodás


Együttműködési megállapodás

Közösségi szolgálati napló


Közösségi szolgálati napló